Začínáme v MakeCode

Odkazy na videa i materiály jsou na stránce >>> Jak začít?

Dobré rady v MakeCode:

Mazání bloku: hodit myší na panel příkazů nebo klávesou delete,
přesouvání jen jednoho bloku a ne všech pod ním: ctrl+myš,
duplikování celého bloku: pravé tlačítko myši + klonovat.

Tlačítko Stáhnout nejlépe poslouží při spárování micro:bitu s prohlížečem (tři tečky > Připojit zařízení). Disketka vždy uloží soubor ve formátu .hex, pokud si jej uložíme do počítače, můžeme ho později importovat nebo prostě jen tak hodit myší do MakeCode.

Bloky se do sebe zapojují jako puzzle, podle žlutého rámování a případně červeného puntíku poznáme, kam se blok připojí. Ty které jsou vykrojené nahoře a dole jsou příkazy a pasují za sebe.Oválky jsou hodnoty a patří zase do oválných „děr“, například intenzita světla nebo hodnota proměnné.
V pokročilých > Text můžeme vzít blok s uvozovkami, pokud potřebujeme například do proměnné uložit text.


Šestiúhelníky jsou logické hodnoty pravda/nepravda, například výsledek porovnávání dvou hodnot, který zapojíme do podmínky když. Jsou to otázky, na které microbit dokáže odpovědět ano/ne. Kromě šestiúhelníkových „děr“ je můžeme použít také do oválné „díry“ v proměnné nebo v seznamu.

Události (při startu, při stisku tlačítka apod.) nejdou dál k ničemu připojit, kód se dává do nich a vykoná se, když tato událost nastane. Můžeme si je skládat vedle sebe nebo pod sebe, jak se nám to líbí, na pořadí nezáleží.

Zašedlý blok nebude vykonán, buď proto, že není nikam zapojen nebo proto, že jde o událost, kterou již v kódu máme. Typicky při stisku tlačítka, nemůžeme mít dvakrát A, ale jedno z nich můžeme změnit na B.


Pokud nefunguje párování přes usb nebo se při stahování programu ukazují chyby, doporučuji nový firmware. Na webu je vše vysvětleno, podstatné je stáhnout správnou verzi, podržet reset na odpojeném microbitu, připojit microbit k počítači, pustit reset, microbit se objeví jako Maintenance a můžeme na něj soubor firmware zkopírovat/hodit.

Rozcestník článků na microbiti.cz vhodný do začátku

Gradované úlohy s řešením

Pracovní listy v MakeCode

Hry:

Kompletní oficiální kurz Intro to Computer ScienceOdkazy na videa i materiály jsou na stránce >>> Jak začít?

Co je BBC micro:bit?  –  V čem programovat micro:bit?   –  Rozcestník (jak se vyznat na webu)


Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak začít?

Co je BBC micro:bit?

Úvod ve škole i v kroužku

Projekty s PINy

Příklady pro začátečníky

V čem programovat micro:bit?

Micro:bit na prvním stupni

Semafor a RGB dioda

Základ programování a proč pracovní listy